Rozmowa kwalifikacyjna to nie lada wyzwanie. Trzeba się na nią odpowiednio przygotować, zarówno w sensie merytorycznym, jak i wizualnym. Jednak jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, gdy za oknem gorąc i słońce jak we włoskiej Toskanii? Oto 3 sposoby na udany strój biznesowy!
Strój formalny cechuje się określonymi zasadami, które jednak są na tyle elastyczne, że można dopasować je do własnej osobowości. Na rozmowie kwalifikacyjnej prezentujesz przede wszystkim siebie oraz swoje umiejętności. Ważne jest jednak, aby dać się zapamiętać nie tylko za pomocą imponującego CV, ale także poprzez odpowiedni i profesjonalny wygląd. Kreatywność również jest wskazana, zwłaszcza w dziedzinach, które cenią sobie inspirujące osobowości. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem, aby czuć się i wyglądać komfortowo i jak przemycić do biznesowej stylizacji odrobinę indywidualnego charakteru i nie zaliczyć przy tym żadnego faux- pas?
Jak się ubrać do pracy, czyli strój biznesowy w pigułce
Najważniejsze jest dobre samopoczucie. Nie oznacza to jednak, że strój biznesowy może opierać się na wygodnych sneakersach i szerokich jeansach. Warto jednak wybrać taką stylizację, w której nie będziesz wyglądać, jakbyś chciała się jej jak najszybciej pozbyć. Kiedy za oknem panuje upał, najlepiej wybrać bluzki z przewiewnego materiału. Jedną ze stylizacji jest skompletowanie bluzki bez rękawków (ale nie na ramiączkach) z długimi, biznesowymi spodniami. Najlepiej wybrać te, o kroju 3/4, które doskonale wydłużą sylwetkę i zagwarantują też odrobinę więcej chłodu.
Na szczęście strój formalny akceptuje także spódnice, które są doskonałym wyborem podczas upałów, o ile są odpowiedniej długości. Jakiej? Najkrótsza dozwolona długość to kilka centymetrów nad kolano. Nogi wyglądają korzystnie, ale nie sprawiają wrażenia zbytnio obnażonych. Oczywiście możesz zdecydować się także, na biznesową klasykę, czyli spódnicę ołówkową.
Bluzki i sukienki do pracy
Do spodni i spódnicy możesz także założyć przewiewną koszulę z dłuższym rękawem, który swobodnie podwiniesz do wysokości łokci. Pamiętaj jedynie, aby materiał nie był zbyt prześwitujący i aby dekolt nie był zbyt nonszalancki. Podwinięte rękawy to wystarczający akcent na zachowanie komfortu i dodanie odrobiny luzu do formalnej stylizacji. Jeśli na zewnątrz jest bardzo gorąco, możesz zdecydować się na bluzkę na ramiączkach, jednak zabierz ze sobą marynarkę, którą założysz po wejściu do biura.
Prostym i sprawdzonym sposobem na strój biznesowy jest również sukienka. Jasne, przewiewne sukienki do pracy z zakrytymi ramionami i plecami, do eleganckich szpilek lub wygodnych mokasynów wyglądają tak fantastycznie, że nie potrzeba Ci już nic więcej, aby zdobyć wymarzoną pracę. Nawet w najbardziej męczący upalny dzień!
Dodaj odrobinę własnej osobowości!
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną i nadal pozostać sobą? Pamiętaj, że delikatne dodatki są mile widziane, bo to one pokazują Twoją osobowość. Elegancka biżuteria, ulubiony pasek, intrygująca torebka, czy bluzka z kokardą. To dobry sposób na zaznaczenie dobrego wyczucia mody. Jest ono bardzo mile widziane na reprezentatywnych stanowiskach i w kreatywnych zawodach.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, a czego się wystrzegać?
Skoro wiesz już, jak się ubrać na rozmowę o pracę, zapamiętaj jeszcze kilka wskazówek, które dotyczą nietrafionych stylizacji biznesowych. Obowiązują one zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak i w codziennym dress code w wielu firmach. Przede wszystkim zapomnij o zbytnim eksponowaniu ciała. Niestety powiedzenie „biuro to nie plaża” jest naczelną zasadą każdej profesjonalnej firmy. Sukienki z odkrytymi plecami, bluzki na ramiączkach (lub bez ramiączek!), krótkie spodenki i spódnice mini są zakazane i nigdy nie wyglądają dobrze w formalnych sytuacjach.
Duża biżuteria, mocny makijaż i zbyt finezyjne dodatki również pozostaw na inne, prywatne okazje. Nie każdy może zrozumieć, że wielkie kolczyki w uchu to najmodniejszy krzyk sezonu. Pamiętaj także o zakazanym kolorze, czyli czerwieni, która w biznesie zarezerwowana jest dla kobiet na najwyższych stanowiskach. Sukienki do pracy w czerwonym kolorze nie są więc najlepszym wyborem na nawiązanie dobrych relacji z szefową.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem? Wygodnie, neutralnie i tak, abyś została zapamiętana przez doskonałe wyczucie stylu, a nie przez pstrokate dodatki i mocno wyeksponowane ciało. Zachowując tę zasadę, Twoja praca marzeń będzie na wyciągnięcie ręki!